Νίκη-πρόκριση για ΑΠΟΠ!

Ο ΑΠΟΠ κέρδισε για δεύτερη φορά την Ομόνοια στην προημιτελική φάση του καλαθοσφαιρικού πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Β’ Κατηγορίας Ανδρών, έκανε το 2-1 στις νίκες και πήρε την πρόκριση για την τετράδα των πλέι-οφς.

Στο σημερινό αγώνα στην αίθουσα «Άκης Κλεάνθους» του Α’ Λυκείου, η ομάδα της Πάφου, έχοντας και τη συμπαράσταση των φιλάθλων της, νίκησε τους πράσινους σχετικά εύκολα με 73-54 και πήρε πανηγυρικά το εισιτήριο στους «4» του πρωταθλήματος.

Ντέρμπι ήταν μόνο το πρώτο δεκάλεπτο που βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 19-15, ενώ έκλεισαν το ημίχρονο, αυξάνοντας τη διαφορά στους 10 πόντους (40-30).

Ο ΑΠΟΠ συνέχισε και στο δεύτερο μέρος στον ίδιο επιθετικό ρυθμό και την πολύ καλή άμυνα. Στο τρίτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 57-42 κι έκλεισε το παιχνίδι στο +19, με το 73-54.

Πηγή: SportPafos