ΑΠΟΠ: Κοίταξε στα μάτια τον ΑΠΟΕΛ – Ήττα στις λεπτομέρειες

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο νικητής στην τρίτη και τελευταία αναμέτρηση για την 10η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε στην έδρα του με 86-82 του ΑΠΟΠ Πάφου. Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα στην ομάδα της Λευκωσίας, αφού λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του αγώνα η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ήταν στους δύο πόντους.

Με την νίκη αυτή οι «γαλαζοκίτρινοι» έφτασαν στους 14 βαθμούς (5 νίκες – 4 ήττες), ενώ ο ΑΠΟΠ πήγε στους 10 βαθμούς (1 νίκη – 8 ήττες). Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Άστον Μουρ με 20 πόντους (4 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Εντυπωσιακά ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ που μέχρι το 4’ σημείωσε δεκατρείς πόντους (πέντε ο Μπέικερ, από τέσσερις οι Γκάρι-Φίλντς) φέρνοντας το σκορ στο 13-0. Μέχρι το 5’ το σκορ πήγε στο 15-5, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με 19-8. Έως το 7:30 ο ΑΠΟΠ μείωσε στους επτά την διαφορά (19-12), με τους «γαλαζοκίτρινους» να φέρνουν ξανά την διαφορά στους δώδεκα (26-14).

Μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου ο ΑΠΟΠ σημείωσε άλλους πέντε πόντους (τρεις ο Αρτίνο, δύο ο Λομόμπα) και μείωσε σε 26-19.

Μέχρι το 12:30 ο ΑΠΟΕΛ έφερε την διαφορά στο σκορ ξανά στους δέκα πόντους (33-23). Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε και στην συνέχεια, με το σκορ στο 15’ να είναι στο 38-28. Έπειτα ο ΑΠΟΠ σημείωσε τέσσερις πόντους με τους Πάπε και Λομόμπα και μείωσε σε 38-32. Η ομάδα της Πάφου μείωσε στους τέσσερις την διαφορά μέχρι το 18’, όπου το σκορ οδηγήθηκε στο 42-38. Από πέντε πόντους πέτυχαν οι δύο ομάδες μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου με το σκορ να πάει στο 47-43.

Με τέσσερις πόντους από τους Μπέικερ και Μουρ μπήκε στην τρίτη περίοδο ο ΑΠΟΕΛ που έκανε το 51-43 μέχρι το 21’. Ο ΑΠΟΠ αντέδρασε και στο επόμενο λεπτό σημείωσε πέντε πόντους (τρίποντο ο Άμπραμς, δύο ο Πάπε) μειώνοντας σε 51-48. Μέχρι το 25’ η ομάδα της Πάφου μείωσε στον πόντο την διαφορά (55-54), ενώ δύο λεπτά αργότερα ισοφάρισε σε 57-57. Έπειτα οι γηπεδούχοι σημείωσαν έξι πόντους (από τρεις οι Μουρ-Γκάρι), με τον ΑΠΟΠ να απαντάει άμεσα με πέντε πόντους του Λομόμπα (63-62). Πριν το φινάλε της περιόδου ο Φλέμινγκ έκανε το 66-62 για τους «γαλαζοκίτρινους».

Με πέντε πόντους μπήκε στην Δ’ περίοδο ο ΑΠΟΕΛ (τρεις ο Μουρ, δύο ο Φλέμιγκ), φέρνοντας την διαφορά στους εννέα (71-62). Μέχρι το 33’ ο ΑΠΟΠ μείωσε στους επτά (73-66) με τους «γαλαζοκίτρινους» να απαντούν με πέντε πόντους (τρεις ο Κούνας, δύο ο Φλέμινγκ) και να φέρνουν την διαφορά ξανά στους δώδεκα (78-66). Στο 36:30 ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με 80-70, O ΑΠΟΠ διατήρησε μικρές τις διαφορές στο σκορ, αφού στο 39:45 το σκορ ήταν στο 84-82 υπέρ των γηπεδούχων. Μέχρι το φινάλε του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ σημείωσε δύο ακόμα πόντους με τον Μουρ και πήρε την νίκη με τελικό σκορ 86-82.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-19, 47-43, 66-62, 86-82