ΑΠΟΠ: Νίκη με ανατροπή στα τελευταία λεπτά απέναντι στον Αχιλλέα Καϊμακλίου

Σημαντική εντός έδρας νίκη πέτυχε την Κυριακή (27/11) ο ΑΠΟΠ απέναντι στον Αχιλλέα Καϊμακλίου με 51-47, για την 5η αγωνιστική του καλαθοσφαιρικού πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Β1 Κατηγορίας Ανδρών.

Οι γηπεδούχοι ήταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, όμως στο τέλος σημείωσαν ένα σερί 12 πόντων που τους χάρισε τη νίκη.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν κυρίως ισορροπημένο, με τον Αχιλλέα να προηγείται με 7-5 και με 21-20 στην πρώτη και δεύτερη περίοδο αντίστοιχα. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και δημιούργησαν διαφορά οκτώ πόντων (39-31).

Η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες παρέμεινε μέχρι και το 37’ όπου το σκορ ήταν στο 47-39 για τον Αχιλλέα. Στο τελευταίο τρίλεπτο ωστόσο ο ΑΠΟΠ ανέβασε στροφές και σημειώνοντας δώδεκα σερί πόντους (επτά ο Σταύρου, τρεις ο Τομπάζος, δύο ο Πολεμίτης) πήρε την νίκη με 51-47.

Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Αρτέμιος Τομπάζος (15 πόντοι, 1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Δημήτρης Σταύρου (15 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) ενώ διακρίθηκε επίσης ο Πάνος Πολεμίτης (13 πόντοι, 1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ).

Από τον Αχιλλέα ξεχώρισε ο Παρασκευάς Λάμπρου (13 πόντοι, 3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 5-7, 20-21, 31-39, 51-47

ΑΠΟΠ (Α. Δημητρίου): Α. Δημητρίου, Κουρίδης 2, Σασάκαρος 4, Σταύρου 15, Τομπάζος 15 (1), Πολεμίτης 13 (1), Θωμά, Κουκούνης 2, Μαυρίκιος, Α. Δημητρίου.

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Λ. Σιακαλλής): Λάμπρου 13 (3), Σοφοκλέους 6, Ιωάννου 9, Τέγγερης 3, Κωνσταντινίδης 4, Ιερωνυμίδης 1, Γεωργακούδης 5 (1), Ανδρέου 2, Γρηγορίου 4.