Δεν τα κατάφεραν τα κορίτσια του Α’ Λυκείου – Συγχαρητήρια σε όλες για την προσπάθεια!

Την πρώτη θέση στο Παγκύπριο Σχολικό Πρωτάθλημα Γυναικών κατέκτησε το Λύκειο Κύκκου Β’, που επικράτησε με 54-31 του Λυκείου Α’ Εθνάρχη Μακαρείου Γ’ Πάφου, στον μεγάλο τελικό που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη (15/2) στο «Κίτιον Αθλητικό Κέντρο» στην Λάρνακα.

Το σχολείο από την Λευκωσία μπήκε αρκετά καλά στο παιχνίδι, παίρνοντας προβάδισμα με 13-5 στην πρώτη περίοδο, ενώ αύξησε την διαφορά που την χώριζε στο σκορ από το Λύκειο της Πάφου στους έντεκα πόντους (25-14) με το τέλος του ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με το σκορ να οδηγείται στο 37-25, ενώ βελτιωμένη ήταν η εικόνα του Λυκείου Κύκκου Β’ στην Δ’ περίοδο, καταφέρνοντας στο τέλος να φύγει με την νίκη με 54-31.

Κορυφαία του αγώνα ήταν η Αναγνώστου που πέτυχε 21 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 5-13, 14-25, 25-37, 31-54

Λύκειο Α’ Εθνάρχη Μακαρείου Γ’ Πάφος (Πάνος Πολεμίτης)

Παπαλουκά, Βασιλείου 2, Παπαδοπούλου 9 (1), Κλεάνθους, Θεοχάρους, Μακρή 2, Παναγιωτίδη 6, Ευσταθίου 7 (1), Θεμιστοκλέους 5 (1).