“Μαυροπράσινο” το ντέρμπι

Ο Ολυμπιακός είναι ο νικητής του ντέρμπι κόντρα στην ΑΕΠ,

στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Β1. Οι “μαυροπράσινοι” επικράτησαν με 1-0 το απόγευμα του Σαββάτου και έφτασαν στους… μείον τρεις βαθμούς, την ώρα που η ΑΕΠ παραμένει στο μείον έξι.

Ο Γιάννης Μαύρου ήταν η διαφορά ανάμεσα στις δυο ομάδες που έπαιξαν πέρσι στην πρώτη κατηγορία, ο οποίος στο 15′ πέτυχε το “χρυσό” γκολ.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλο το πρώτο ημίχρονο και δεν επέτρεψαν στην ΑΕΠ να απειλήσει ιδιαίτερα ενώ στην “επανάληψη” είχαμε παιχνίδι κέντρου. Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή ενώ η Παφιακή ομάδα βρήκε 1-2 ευκαιρίες στο δεύτερο 45λεπτο, όμως δεν μπόρεσε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης.

Πρέπει να αναφέρουμε ότι οι δυο ομάδες έπαιξαν σχεδόν αποκλειστικά με νεαρούς Κύπριους ποδοσφαιριστές.