Νίκη χρυσάφι για την Πάφο

Η Πάφος πήρε νίκη χρυσάφι με 1-0 απέναντι στην Δόξα στο «Στέλιος Κυριακίδης» χάρις σε ένα σουτ… κανονιά του Ρόκουλιτς.

Οι δύο ομάδες μπήκαν καλά στο παιχνίδι με την Πάφο όμως να δείχνει αγχωμένη και την Δόξα να ελέγχει τον ρυθμό και να δημιουργεί τις ευκαιρίες. Όσο περνούσαν τα λεπτά η Πάφος κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και πήρε αυτή τα «ηνία» του παιχνιδιού. Η ομάδα του Στίβεν Πρέσλι κατάφερε να ανοίξει το σκορ με μια εκπληκτική… κανονιά του Ρόκουλιτς στο 33’. Η Δόξα μπορούσε να ισοφαρίσει στην αμέσως επόμενη φάση αλλά η κεφαλιά του Σαντίκ ήταν άστοχη. Έκτοτε η Πάφος έλεγχε το παιχνίδι και «έκλεισε» το ημίχρονο με το σκορ υπέρ της.

Στην επανάληψη η Πάφος μπήκε δυνατά αλλά όσο κυλούσε ο χρόνος η Δόξα ανέβασε ρυθμό, και πίεσε αναγκάζοντας την ομάδα του Στίβε Πρέσλι να οπισθοχωρήσει. Όπως ήταν λογικό, η Πάφος «κτυπούσε» στις αντεπιθέσεις ενώ έδωσε παραπάνω σημασία στα αμυντικά της καθήκοντα για να κρατήσει το σκορ και να φύγει με την νίκη. Η ομάδα του Ματθαίου Πίππια αν και προσπάθησε, δημιουργώντας τις ευκαιρίες δεν κατάφερε να πάρει βαθμολογικό κέρδος. Έτσι το γκολ του Ρόκουλιτς έμελλε να ήταν και αυτό που διαμόρφωσε το τελικό σκορ, δίνοντας στην ομάδα του μια νίκη χρυσάφι και ανάσας και μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό.

Πάφος (Στίβεν Πρέσλι): Κόπριβετς, Γκαμπόβς, Κομπανί, Ντομίγκεζ, Γιάνζα, Χριστοδούλου, Γκουλόν, Ρόκουλιτς( 72′ Πογιέτ) , Μπρουλς(81′ Σταύρου), Ντεούλ(81′ Σικόρσκι), Μπεριγκό

Δόξα (Ματθαίος Πιππίας): Γκρεμσλ, Κένιντι, Άδωνη, Ενινφούλ, Ιωάννου Ασαμόα, Παπαφώτης, Ζατλ(72′ Μπρούνο), Λουίς Κάρλος(58′ Χαραλάμπους), Ενκουενέ(58′ Ναρ), Σαντίκ

Πηγή: Sportfm