Το πάλεψε αλλά λύγισε στο τέλος ο ΑΠΟΠ απέναντι στον ΑΠΟΕΛ

Με τη νίκη έφυγε από την Πάφο ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος επικράτησε του ΑΠΟΠ με 71-65, στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι για την 18η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League.

Η ομάδα της Λευκωσίας πήρε από νωρίς προβάδισμα στο σκορ, διατηρώντας το μέχρι τέλους, παίρνοντας στο φινάλε το θετικό αποτέλεσμα.

Αρκετά καλός ήταν ο ΑΠΟΠ, που μέχρι το τέλος του αγώνα διατήρησε μικρές τις διαφορές στο σκορ και διεκδίκησε το θετικό αποτέλεσμα. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μπράιαν Χάρπερ με 21 πόντους (3 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Με ένα σερί εννέα πόντων μπήκε στο παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ (τρίποντο ο Κεμπ, από δύο οι Μπέικερ, Ζντράβιτς και Τζέφερσον) παίρνοντας προβάδισμα με 9-0. Στην συνέχεια ο ΑΠΟΠ ισορρόπησε το παιχνίδι.

Στο 3:30 το σκορ ήταν στο 13-3 υπέρ των «γαλαζοκιτρίνων» ενώ στο 7’ στο 18-7. Με το τέλος της περιόδου ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με 20-10.

Ο Χάρπερ με τέσσερις πόντους και ο Κούνας με τρίποντο, έφεραν μέχρι το 13’ το σκορ στο 27-10 για τον ΑΠΟΕΛ.

Έπειτα ο ΑΠΟΠ σημείωσε επτά σερί πόντους (πέντε ο Γουίνγκινς, δύο ο Χαρίσης) μειώνοντας σε 27-17.

Μέχρι το 18:30 ο ΑΠΟΕΛ έφερε την διαφορά στους δεκατέσσερις (35-21) ενώ με το τέλος του ημιχρόνου η ομάδα της Λευκωσίας έφερε το σκορ στο 38-23.

Πολύ θετικό ήταν το ξεκίνημα του ΑΠΟΠ στην Γ’ περίοδο όπου με ένα σερί δέκα πόντων (έξι ο Μίλλικεν, τέσσερις ο Νουανκούο) μείωσε σε 38-33.

Στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ αντέδρασε και μέχρι το 24’ σημείωσε πέντε πόντους (τρεις ο Ιερωνυμίδης, δύο ο Χάρπερ), φέρνοντας το σκορ στο 43-33.

Μέχρι το 27:30 το σκορ ήταν στο 49-42 ενώ με την ολοκλήρωση της περιόδου ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με εννέα πόντους διαφορά (55-46).

Με λέι απ του Μίλλικεν μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΠ, μειώνοντας σε 55-48, με τον ΑΠΟΕΛ να απαντάει στο 32’ με τον Χάρπερ, επαναφέροντας την διαφορά στους εννέα (57-48).

Στη συνέχεια, ο νεαρός Πορφυρίδης με τρίποντο και ο Γουίνγκινς με δύο ακόμα πόντους, μείωσαν σε 57-53 για τον ΑΠΟΠ.

Μέχρι το 36’ οι γηπεδούχοι μείωσαν στους δύο την διαφορά (61-59) με τους «γαλαζοκίτρινους» να αντιδρούν και με πέντε πόντους του Χάρπερ έως το 38:30 και να επαναφέρουν την διαφορά στους επτά (66-59).

Με το τέλος του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ πήρε την νίκη με τελικό σκορ 71-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-20, 23-38, 46-55, 65-71.

ΑΠΟΠ (Γιάννης Λίβανος): Γουίνγκινς 18 (1), Μίλλικεν 12 (1), Στυλιανού 2, Πάπε 7, Πορφυρίδης 3 (1), Χαρίσης 3, Γρίβας, Νουανκούο 20 (2), Χ. Δημητρίου.

ΑΠΟΕΛ (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Ζντράβιτς 7, Κούνας 6 (2), Κεμπ 10 (1), Τζέφερσον 6, Μπέικερ 14 (2), Πηλαβάς, Χάρπερ 21, Ιερωνυμίδης 7, Κασκίρης.

Πηγή: Basketball.org.cy